Zwykłe-niezwykłe codzienne porządki
Regularne sprzątanie korzystnie wpływa nie tylko na aspekt wizualny mieszkania, ale też na nasze zdrowie, samopoczucie oraz formę fizyczną. Gdy robimy to razem z partnerką czy partnerem, zyskujemy też znakomitą okazję, by wspólnie spędzić czas. Jak umilić sobie cotygodniowe porządki?
Sprzątanie to jedna z czynności budzących mieszane uczucia. Jedni lubią to robić i z ochotą ruszają do porządkowania swoich czterech kątów, dla drugich to przykry obowiązek, który starają się odkładać na później. Bez względu jednak na to, do której grupy się zaliczamy, jedno jest pewne: sprzątać w domu trzeba. Bałagan i brud nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale też często rodzą frustrację.
Jak często Polacy sprzątają swoje mieszkania? Według raportu szwajcarskiej firmy Batmaid jesteśmy jednym z liderów w Europie. Aż 42,8 proc. Polaków o porządek w domu dba przynajmniej kilka razy w tygodniu. Dla porównania, wśród kojarzących się z porządkiem Niemców (kto z nas choć raz nie słyszał hasła Ordnung muss sein – porządek musi być) ponad 1/3 przyznaje, że robi to raz w tygodniu. Co więcej, niemal 23 proc. rodaków swoje mieszkanie sprząta codziennie.
Aktywność dla ducha i ciała
Regularne dbanie o czystość pozytywnie działa na zdrowie. Pozbywając się z mebli i sprzętów kurzu, zarazków, alergenów oraz bakterii chronimy siebie oraz najbliższych. Wysprzątany dom dobrze wypływa też na psychikę. Poprawia nastrój i samopoczucie, obniża poziom stresu.
Istotnym argumentem przemawiającym za systematycznym sprzątaniem jest także to, że może ono być ważną formą aktywności fizycznej. W trakcie prac porządkowych w domu z łatwością możemy spalić nawet 500 kalorii. Samo tylko sprzątnięcie łazienki to aż 300 kalorii mniej. Odkurzając, spalamy 250 kalorii, myjąc podłogę – 169, ścierając kurz – 180, a zmywając naczynia 120.
Oczywiście bez względu na to, jak bardzo ambitny jest nasz "plan treningowy", warto sięgać po wsparcie dobrych środków czyszczących. W sprzątaniu chodzi przecież przede wszystkim o zadowalający efekt. Szeroki wybór produktów, które z łatwością rozprawią się z brudnymi naczyniami, oknami i lustrami, podłogami czy poplamioną tapicerką oferuje marka Ludwik. Kultowa marka już od 60 lat pomaga Polkom i Polakom w codziennym utrzymaniu czystości.
Z okazji jubileuszu marki Ludwik jej producent zlecił badanie, które pokazuje, jak radzimy sobie z domowymi obowiązkami. Okazuje się, że już niemal połowa Polaków (45 proc.) dzieli się nimi po równo. To znacząca zmiana względem naszych rodziców.
Sprzątanie we dwoje, np. w sobotnie przedpołudnie, może być nie tylko znakomitym sposobem na wspólne spędzanie czasu (szansą do rozmów, na które brakuje nam czasu w tygodniu, czy słuchania ulubionej muzyki), ale też formą zabawy i okazją do zdrowej rodzinnej rywalizacji.
Kto szybciej potrafi opróżnić zmywarkę? Kto szybciej posprząta łazienkę? A kto umyje okna? Oceniamy czas i efekt. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Poszczególne czynności wykonujemy na zmianę co tydzień, a podsumowanie robimy na koniec miesiąca. Nagrodą może być wieczorne wyjście do kina, na koncert czy kolacja w restauracji. Przegrywający płaci. Ale szansa na rewanż już za tydzień.